Stres někteří lidé přezdívají stavem „bojuj nebo uteč“. Kořeny tohoto slovního obratu sahají až do dávné minulosti, kdy byl člověk nucen utkávat se s divokou zvěří nebo se svými protivníky, a aby přežil, ve stresové situaci byl schopen vyvinout mimořádnou sílu k útěku, případně, bylo-li to nutné, k sebeobraně v boji. K těmto událostem však docházelo spíše zřídka, rozhodně ne každý den, a také jejich trvání nebylo dlouhé. Šlo o záležitost sice vypjatou, ale v řádu minut až desítek minut. Ve stresovém okamžiku však většina krve a živin putovala do svalstva končetin či trupu a do srdce a mozku a v tu chvíli se také téměř pozastavilo trávení a pochopitelně i chuť na sex, protože v krvi se namísto testosteronu rozléval především adrenalin.

stresové vlivy

Současná podoba stresu je ovšem úplně jiná, a můžeme říci, že je přímo destruktivní. Jde sice o mírnější projevy stresu, ale dlouhodobé, a mnozí lidé se stresují každý den i po dobu několika hodin. Tím se pochody v těle převrací doslova vzhůru nohama. Vaše pokrmy jsou nedokonale natrávené, namísto odpočinku a spánku nemůžete usnout a organismus má natolik vyčerpané rezervy, že nemá zájem ani o sex, ani o pohybové aktivity. Nadbytek stresových hormonů v krvi téměř pozastaví tvorbu testosteronu, velmi se oslabí nadledvinky a z člověka se stává troska.

člověk ve stresu

Vystresovaný muž si raději lehne na kanape, dopřeje si sklenici piva a paradoxně namísto meditace, uklidnění a řešení svízelné situace například adaptogenními bylinkami, ještě sleduje adrenalinový hokejový zápas, což přilévá olej do ohně.

Moudří muži si ale uvědomují, oč jde, a dobře ví, že Tribulus terrestris účinky https://www.army-nutrition.cz/army-nutrition-tribulus-terrestris/ nejsou náhodné, a že jde o jednu z nejvýznamnějších adaptogenních rostlin proti stresu a na podporu testosteronu. Spolu s adaptogeny se zaměří na zdravější jídelníček a proti stresu se postaví jako zdatný protivník. Odstraní většinu stresových jevů ze svého života a vítězí nad tím, co některé jedince doslova umoří k smrti.