Snad nejoblíbenější národopisnou slavností bývá v májových dnech Jízda králů. Na kterou se sjíždí diváci z celé republiky. Aby ocenili krojovanou družinu chlapců na koních při obřadní objížďce celé vesnice. Kdy hlavní postavou je král oblečen do ženského kroje. Doprovod tvoří ještě kromě pážat i tajemníci s tasenými šavlemi. K průvodu se mnohdy připojí i obyvatelé v místních krojích. Doprovodný program této kulturní akce bývá naplněn lidovým uměním. Od písní a tanců, kterými soubory slavnosti zahajují přes divadelní představení místního spolku. K večernímu posezení u cimbálové muziky. Pro děti jsou připraveny různé atrakce a soutěže. A nechybí ani místní speciality.

Májová Praha

Jednou z kulturních akcí v hlavním městě, kterou je možné navštívit s celou rodinou, je návštěva historické vládní vily. Den otevřených dveří v Hrzánském paláci je organizován jenom třikrát ročně. A jeden z letošních termínů je i květnový. Obzvláště pro děti je tato komentovaná prohlídka vhodným doplňkem k hodinám dějepisu. Možnost navštívit vyhlídku a z terasy si vychutnat místo, které obdivoval i jeho nejvýznamnější obyvatel – první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk, je pro mnohé nezapomenutelnou vzpomínkou. Ve třicátých letech tu měl ateliér malíř Jan Slavíček. Jehož nejznámější obrazy Prahy jsou malovány z oken Hrzánského paláce.

Pod širým nebem

Májová slavnost, která je zároveň i zahajovací lázeňské sezony, je rovněž vítána jak dospělými, tak dětmi. Doprovodný koncert Hudby Hradní stráže je zážitkem, který nadchne všechny členy rodiny. Letové ukázky dravců Zayferus na  zámku Lednice jsou v květnu přístupny všem, kteří mají rádi přírodu a dravce v ní. Celý park je zařazen do kulturního dědictví UNESCO. A skýtá svým návštěvníkům opravdu nevšední zážitky. Kde jinde se lze potkat s výry, orly, sokoly či jestřáby na jednom místě. Tomuto parku, se stoletými duby, zelenou trávou a modrou oblohou, je připisováno prvenství v kráse předvádění letu dravců na celém světě.