Tady rozhodnÄ› na davy turistů nenarazíte, a to vÄ›tÅ¡inou ani v sezónÄ›. Netvrdím, že tam žádní nejsou, právÄ› naopak, ale hlava na hlavÄ› tu rozhodnÄ› nebývá. Takže pokud nemáte rádi davy, budete tu rozhodnÄ› spokojeni. Co je zde k vidÄ›ní? Spousta vÄ›cí. Zcela jistÄ› nelze vynechat Tromso a proslavený balvan. To by byla velká chyba a bez toho jakoby jste ani v Norsku nebyli. Chcete-li navíc vidÄ›t i polární záři, tak sem musíte až koncem září a viditelná bývá do dubna. SamozÅ™ejmÄ›, že nic nelze zaruÄit.

norská příroda

V každém případÄ› vÅ¡ak doporuÄuji návÅ¡tÄ›vu Skalní kazatelny Preikestolen. Zde je možné, že na davy turistů narazíte, ale možná také ne. PÅ™ijít sem lze po celou roÄní dobu, jen jaksi poÄítejte s tím, že nikde po dobu celého nenároÄného výstupu nahoru není nikde WC a ani odpadkové koÅ¡e. ProÄ, to vÄ›ru netuším. A také poÄítejte s tím, že pokud pÅ™ijedete autem, tak se zde poÄítá celý den a vysolíte pÅ™es dvÄ› stÄ› norských korun. A pozor, tahle vycházka rozhodnÄ› není pro lidi, kteří mají strach z výšek. A jak se sem dostanete? Není to nic složitého, ze Stavangeru autem pÅ™es tunely, kde budete platit, nebo autobusem, který jezdí celkem pravidelnÄ›, a to i přímo z letiÅ¡tÄ›. Cena je pÅ™es tÅ™i sta norských korun tam i zpÄ›t. 

silnice v Norsku

Cestou sem pak jeÅ¡tÄ› můžete vidÄ›t například opuÅ¡tÄ›né doly v místním Magma Geoparku, nebo si můžete vyzkouÅ¡et lezení po nÄ›jaké feratÄ›, kterých zde není málo. Ubytování nejlépe seženete ve mÄ›stech v různých hotelích. V Oslu nebo Bergenu, ale i jinde si můžete obstarat bydlení pÅ™ed tolik známý booking a tím pádem do hotelu nemusíte. VÅ¡ude se domluvíte běžnÄ› anglicky, protože ji Norové běžnÄ› ovládají. I když zde mají úřednÄ› dva jazyky a každý je druh norÅ¡tiny. Mimo hor zde nÄ›jaké zvláštní nebezpeÄí nehrozí. Kriminalita je zde nízká a pokud nebudete vyvádÄ›t nÄ›jaké skopiÄiny, nebudete mít asi také žádné problémy.Â