Laserové tiskárny se těší na trhu obrovské popularitě. Je to dáno zejména tím, že se tisk nerozpíjí, je velice rychlý, takže sto stránek vytisknete během pár minut, tiskárny bývají velice spolehlivé a tiskový toner vám nezaschne, jek je tomu u inkoustových náplní do stejnojmenných tiskáren. Ceny laserových tiskáren jsou sice v širokém rozpětí, ale pokud potřebujete mít doma docela obyčejnou tiskárnu, na níž tu a tam tisknete dodací listy, reklamační protokoly, faktury a podobné dokumenty, a nepožadujete tisk kvalitních fotografií, je „laserovka“ určena přesně pro vás.

laserová tiskárna

V každé laserové tiskárně se mění toner, to je prášková náplň, která se doslova zapéká do papírové předlohy. Tonery lze nakupovat originální, ale také kompatibilní, což znamená, že budou do vaší tiskárny rovněž pasovat, tisk bude probíhat pravděpodobně ve stejné kvalitě, ale u výrobce kompatibilních náplní nemáte záruku stoprocentní, jakou poskytuje originál.

pracoviště s tiskárnou

U některých laserových tiskáren je zapotřebí občas vyměnit i fotoválec. Fotoválce neboli optické válce jsou důležitým komponentem, které přenáší tonerový prášek na papír, a bez fotoválců vám tiskárna fungovat nebude. V zásadě existují tři typy tiskáren – u prvního z nich je válec neměnný a také neopravitelný a jeho případná porucha znamená výměnu celé tiskárny, u druhého typu je válec součástí tonerové kazety a mění se tedy vždy v okamžiku, kdy vám dojde toner, a třetí typy mají válec a toner zvlášť a mění se dle potřeby jedno nebo druhé, nebo obojí současně.

Podstatné je také vědět, že jak tonery, tak i válce, se prodávají kompatibilní, takže kompatibilní válce Dům tiskáren můžete na trhu koupit naprosto běžně, a jedná se o obvyklý postup.

Důležité je při výměně komponentů postupovat podle návodu a také objednávat spotřební materiál od spolehlivého dodavatele, aby vám tiskárna sloužila po celou dobu její plánované životnosti.